Haberler

Antakya'da Taşınma Sorunları

Evden Eve Asansörlü Taşımacılık Hizmeti
 
Taşınmayı Kabusa Çeviren 3 Neden ve Bunları Nasıl Önleyebilirsiniz
 
Söyleyebilecek çok fazla bir şey yok. Taşınmak gerçekten stresli bir iştir. Ama bunun tam bir baş ağrısına dönmemesi için alınacak basit önlemlerde vardır. Aslında herkesin farkında olduğu ama çok fazla önem verilmeyen bu adımları tek tek inceleyelim ne dersiniz?
Sorunlar taşınmanın her aşamasında ortaya çıkabilir. Fırtına bazen kamyonun park etmesi ile başlar. Bazen 6.kattaki eşyaları indirmek için asansörün kullanılamayacağı anlaşıldığında, bazen eşyalar görüldüğü zaman fırtına kopar. Liste böyle uzayıp gider.
 
Ancak tüm bu sorunları 3 ana başlık altında toplayabiliriz. İşte bu kötü tecrübeleri nasıl oyunun dışında bırakacağımız ile ilgili basit öneriler.
 
Kötü Nakliyeci
 
Birçok kötü taşınma hikâyesinin başrolünü kötü veya beceriksiz nakliyat firmaları oynar.
 
• Geç gelen veya ortalarda görünmeyen nakliyeci: Anlaştığınız saat gelir geçer ama ortalıkta gözüken bir nakliyat kamyonu yoktur. Sizde nakliyat firmanızı arar ve bir açıklama istersiniz. Açıklama bulmak genelde kolay olur. Trafik sıkışıklığı, arıza, kaza veya taşınma tarihinin yanlış bilinmesi gibi… Böylece henüz taşınma başlamadan kâbus başlamış olur. Bazen nakliyat firmasına ulaşamazsınız. Hatta kaparo yatırmışsınızdır ancak telefonlar ya yüzünüze kapanız yâda açılmaz. 
• ÇÖZÜM: Geç kalmalar çok iyi firmalarda da yaşayabileceğiniz bir sorun. İletişime geçtiğinizde bunun basit bir geç kalma veya trafik problemi olduğunu anladığınızda sabırlı olun. Bunu öğrenmek için kamyonun o anki konumu sorun cevap detaylı bir açıklama ile hemen geliyorsa beklemenizi öneriyoruz. Ancak kamyonun konumu çok genel bir açıklamayla geçiştiriliyorsa daha dikkatli olun. Burada önemli olan iletişimin kesilmiyor olmasıdır. Eğer bir iki kere aradınız ama telefon açılmıyorsa kendinize yeni bir nakliyeci bulun. Taşınma tarihinin yanlış bilinmesini önlemek için taşınma gününe iki gün kala nakliyeciniz ile iletişime geçin ve kendinizi hatırlatın bu hatırlatma için son günü beklemeyin. Taşınma günü ne saatler kala tekrar kendinizi hatırlatın.
 
• Deneyimsiz veya dikkatsiz davranan nakliyeci: Gelen nakliyat kamyonu küçük olabilir, yeterli personel ve paketleme malzemesi getirmeyen nakliyecilerde taşınmayı kâbusa çevirebiliyor. Böyle nakliyat firmaları ile gerçekleştirdiğiniz taşınma sonrası eşyaların çoğunda bariz hasarlar görebilirsiniz.
• ÇÖZÜM: Nakliyat firmanız ile anlaşmaya vardığınız an eşyalarınızı için bir eşya listesi hazırlayın ve listenin resmini çekin ve whatsapp üzerinden nakliyat firmanız ile paylaşın ne büyüklükte bir kamyona ihtiyaç duyduğunuzu Hacim Hesaplama ile öğrenin ve nakliyat firmanız ile paylaşın. Hangi eşyalarınızın paketlenmesi gerektiğini ve nasıl bir paketleme istediğinizi paylaşın. Bu istekleriniz yerine gelmez ise taşıma günü taşımaya izin vermeyeceğinizi iyi anlatırsanız. Deneyimsiz firmalar sizden koşarak kaçacaktır.
 
• Artist nakliyeci: Yaşayabileceğiniz en köyü evden eve nakliyat deneyimi böyle artist ve uyanık nakliyat firmaları ile karşılaştığınızda gerçekleşir. Taşınma çok güzel başlar her şey yolunda gidiyor derken birden aksilikler başlar. Nakliyat firmasının yetkilisi birden değişir. Nakliyat fiyatı iki katına çıkar ve ödeme yapılmaz ise hiç bir şeyin yapılmayacağı söylenir. Bırakın işi gidin dediğinizde kamyona yüklenen eşyaların indirilmesi için anlaşılan fiyatın ödenmesi istenir. Ödeme yapılmaz ise kamyondaki eşyaları rehin alacaklarını belirtirler. Ödemenin yapılması dışında yapılacak hiçbir şey bırakmazlar ve olabildiğince kabalaşırlar.
• ÇÖZÜM: Böyle nakliyecilerin bu kadar rahat olmalarının nedeni görüşme dışında anlaşılan hiçbir detayın yazılı hale getirilmemesidir. Çünkü hiçbir itirazınızı yazılı bir belge ile destekleyemiyorsunuz. Böylece her itirazınızı reddeden ve üste çıkan bir nakliyeci ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Çözüm hiçbir detay sözde kalmasın hepsini yazılı hale getirin sms bile bu ihtiyacınızı karşılar. Taşınma başlamadan önce bir sözleşme imzalayın. Sözleşmede anlaşılan fiyat ve teslimat adresleri ve karşılıklı tarafların imzaları ve unvanları bulunsun. Sözleşmeye bir de eşya listenizi ekleyin.
 
Bu tür kâbuslar ile karşılaşmamak için nakliyat firmanızı seçerken de dikkatli davranmanız çok önemli. Nakliyat firmanızı seçerken müşteri yorumlarını incelemeye özen gösterin. Böylece nakliyat firmasının ne kadar başarılı yâda başarısız olduğunu görürsünüz.
 
Trafik Sorunları
 
Yoğun trafik veya şehir içine kamyon giriş yasakları ile köprü yasakları ve kazalar istediğiniz zamanda evden eve nakliyatın gerçekleşmesi engeller.
 
• Trafik sıkışıklığı: Kamyon geç kalır ve planlarınızı bozmaya başlar geçen her dakika sizi strese sokar. Hatta uçağınızı bile bu gecikmeler nedeniyle kaçırabilirsiniz. Bu nedenle taşınmayı başka bir güne ertelemek isteyebilirsiniz. Ancak nakliyat firmanız buna yanaşmayabilir.
• ÇÖZÜM: Eğer taşınma günü başka önemli planlarınız varsa bunları taşınma işlemimin olası bitme saatinin 4-5 saat sonrasına planlayın veya nakliyat firmasına taşınma günü refakat edecek bir arkadaşınızı görevlendirin. Taşınma işleminde 2-3 saatlik gecikmeler doğaldır.
 
• Trafik kazası: Eşyalarınızın içinde olduğu kamyon bir kazaya karışabilir veya daha büyük kazalar sonucu tüm eşyalarınıza elveda diyebilirsiniz. Hatta yangın sonucu hiçbir eşyanızı bir daha göremeyebilirsiniz. 
• ÇÖZÜM: Bunun tek çözümü taşınma başlamadan elinizde bir sigorta poliçesinin olmasıdır. Evden eve nakliyat sigortası denen bu poliçe kaza, yangın ve hırsızlık gibi eşyalarınızın tamamen hasar görmesi durumunda size ödeme yapar. Bu sigortaları 10Bin 20bin veya 50Bin liralık olarak nakliyat firmanızdan isteyebilirsinz.
 
• Kamyonun arızalanması: Eşyalarınızın içinde olduğu kamyon arızalanması durumunda istenilen sürede eşyalar yeni adresinde olmayabilir. Dahası eşyaların yeni bir kamyona sevkiyatı bile zaman alabilir ve bu size günler kaybettirebilir.
• ÇÖZÜM: Burada yapılması gereken tek şey biraz sabırlı olmak ve nakliyat firması ile iletişimde kalmaktan geçiyor. Yapılacak pek bir şey yok.
 
• Kamyon park yerinin olmaması: Nakliyat kamyonu evin önüne yanaşmak için saatlerce evin etrafında daireler çizebilir. Evinizin bulunduğu sokağa park eden araçlar nedeniyle giremeyebilir. Evin uzağında park etmek zorunda olabilir. Bu durumlarda hem zaman kaybı yaşanır. Hemde uzun taşıma mesafeleri nedeniyle ek ödeme yapmanız gerekir.
• ÇÖZÜM: Taşıma günü evinizin önünde kamyon için bir park yeri ayarlayın. Eğer Şişli, Beyoğlu, Fatih gibi dar sokaklı bir ilçede oturuyorsanız anlaştığınız nakliyat firmasını mutlaka ekspertize çağırın veya bina girişi ve sokağın resimlerini paylaşın. Çok büyük kamyon ile taşımaya gelmesini istemeyin. Gerekirse 2 küçük kamyon sizin için daha ideal olacaktır. Her ihtimalde de kamyon evinizin kapısına 20 metreden daha uzak bir yerde park etmek durumunda kalıyorsa bu durumu anlaşma esnasında nakliyeciniz ile paylaşın. Taşınma günü böyle durumlar öğrenilince fırsattan yararlanmak isteyen nakliyeciler fiyatları epey yukarı çekebiliyor. 
Tabii ki trafik kazaları ya da arızaları önlemek için yapabileceğimiz bir şey yok ama bu durumların yaşanabileceği ihtimaline karşı önlemimizi almamız gerekir. Ama park yeri ayırma konusunda biraz çabalamanız gerekecektir.
 
Kötü Planlama
 
İyi bir taşınma gerçekleştirmenin tek yolu iyi bir plana sahip olmanız ile olur. İyi bir plan size olası riskleri gösterecek ve henüz yaşanmadan üstesinden gelmiş olacaksınız. Aksi halde aşağıda anlatacağımız durumların hepsini tek tek yaşama ihtimaliniz çok yüksek hazırlıklı olun.
 
• Kaosa dönen paketleme işi: Paketlemeyi siz yapacaktınız ama nakliyeci geldiğinde henüz tüm eşyalar paketlenmemiş evde tam bir kaos var. Nakliyat firması da yanında yeterince paketleme malzemesi getirmemiş. Eşyalarınızın paketlenmeden de kamyona yüklenmesini istemiyorsunuz. Sonuç olarak bu size zaman ve para kaybettirecektir.
• ÇÖZÜM: Eğer paketleme işlerini siz yapacaksanız taşınma gününe pek bir şey bırakmayın. İşin içinden çıkamayacağınızı anladığınızda en az 1 gün önceden nakliyat firmanız ile iletişime geçin ve taşınma günü bazı eşyaları onların paketlemesi gerektiğini ve bu eşyalar için paketleme malzemesi getirmelerini isteyin. Bu hizmet içinde ödeme yapacağınızı belirtin.
 
• Kapıdan geçmeyen mobilyalar: Yeni evinize bazı mobilyalarınızı sığdıramayabilirsiniz. Kapıdan geçmeyen mobilyalar için farklı çözüm yolları geliştirmek gerekebiliyor. Asansör kiralamak veya vinç kiralamak durumunda kalabilirsiniz.
• ÇÖZÜM: Maalesef bu durumu önleyebileceğiniz tek yolu yeni evi gerçekten bu gözle incelemekten geçer. Eğer yeni evin salon kapısı çift kanatlı değil ise salondaki eşyalarınızın buradan geçip geçmeyeceğini tespit etmek için birkaç ölçüm yapın. Geçmeyeceğine kanaat getirdiğiniz zaman mobilya firması ile iletişime geçin. Çift kapılı buzdolabınız da mutfak kapısından geçmeyebilir. Bunu da ölçerek tespit edebilirsiniz. Böylece taşınma günü nakliyecilerin yardımına mobilya ve beyaz eşya servisiniz eşlik ederek taşınma sorunsuz giderilir.
 
• Taşınması yasak eşyalar: Evden eve nakliyat firmaları nitelik olarak ev, ofis eşyası olmayan eşyaları taşıyamazlar. Bu eşyalar yüzünden ceza kesilmesi durumunda bunu size yansıtabilir veya bu eşyaları kamyona hiç almayabilirler. Bu eşyalar nedeniyle yaşanan bir kaza durumunda sorumluluk sizde olacaktır.
• ÇÖZÜM: Bu eşyaların hangileri olduğunu öğrenin ve bu eşyaları kamyona yüklemeyin. İşte üzgünüz bu eşyaları taşımıyoruz başlıklı yazımızı inceleyerek hangi eşyaların yasak olduğunu öğrenebilirsiniz.
 
• İkinci bir nakliyecinin taşımaya gelmesi:  Plansızlığın getirdiği diğer bir sorun da taşınma günü iki nakliyecinin kapıda olmasıdır. Genellikle erken gelen taşımayı gerçekleştirir. Ama sonra gelen de sektördeki ifadesiyle ev sahibinden “mazot parası” isteme hakkında sahiptir.
• ÇÖZÜM: Bu durum genellikle görüştüğünüz nakliyat firmasından birkaçı sizi geri aradığında “Siz Ahmet Nakliyat mısınız?” sorusunu sorduğunuzda telefonun öbür ucundaki yetkili hemen “Evet biz Ahmet Nakliyatız” diyebilir. O firma olmasa bile. Bundan sonra nakliyat firması birkaç soru ile sizden adres, taşınma tarihi ve saatini alır. Sabahta biraz erken gelerek taşımaya başlar. Sonrada ikinci nakliyeci gelir ve işler karışır. Bu durum ile karşılaşmamak için anlaştığınız nakliyat firmasının telefonunu kaydedin. Sonraki görüşmelerde sizi arayan nakliyat firması yetkilisi eğer güvenlik sorularını geçerse anlaştığınız detayları paylaşın. Güvenlik soruları basit “Kiminle görüşüyorum?” “Hangi nakliyat firması dediniz?” gibi örnekler çoğaltılabilir.
    

Diğer Haberler

Evden Eve Asansörlü Taşımacılık Hizmeti
DAHA FAZLA

Hatay Yurtiçi Nakliyat ve Lojistik Firmaları Antakya

Hatay Eylül Nakliyat : hatayeylulnakliyat.com.tr
Özakın Nakliyat : ozakintransport.com
Özgüler Transport : ozgulertransport.com
DAHA FAZLA

Eylül Evden Eve Nakliyat Videoları

Şehir içi ve şehirler arası evden eve asansörlü taşımacılık ve ofis taşımacılığı ile ilgili sigortalı paketleme videolarımızı inceleyin..
DAHA FAZLA

Hatay Antakya'da Nakliyat Hizmeti

Hatay'da Evden eve nakliyatta zannedildiğinden çok daha fazla detay bulunmakta ve bu detaylara dikkat edilmediği zamanda çok fazla baş ağrısına neden olmaktadır.
DAHA FAZLA

Antakya'da Evden Eve Nakliyat Firmalarında Güven

Sektörün önde gelen firmaları arasında yer alan Hatay Eylül Nakliyat hızla büyümektedir.Hatay evden eve nakliyat firması olarak bu sektörde sizlere kaliteli hizmet verebilmek için var gücümüzle çalışmaktayız.
DAHA FAZLA

Hatay Eylül Nakliyat Ekspertiz Planlama

Ev taşıma işleminin en önemli konusu olan ekspertiz hizmeti, sorunsuz taşıma işleminin ilk önemli adımıdır.
DAHA FAZLA

Parça Eşya Taşımada En Güvenilir Adres Hatay Eylül Nakliyat

Taşınma işlemlerinin biraz daha hafif olması durumunda kullanılmakta olan parça eşya taşıma evden eve nakliye taşımacılığı dışında eşya taşımacılığıdır.
DAHA FAZLA

Dershane Taşıma Hizmetleri

Hatay Eylül Nakliyat'ın uzman kadrosu, taşınma işleminden birkaç gün önce taşınacak olan dershaneyi ziyaret ederek gerekli planlamaları yapar.
DAHA FAZLA

Ev Taşırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ev taşımacılığı alanında hizmet veren yüzlerce nakliye firması bulunmaktadır. Türkiye’nin birçok farklı bölgesine hizmet veren bu firmalar müşterilerine güvenli bir biçimde ev vb. taşıma işlemi yapmayı vaat etmektedir.
DAHA FAZLA

Taşımacılık Sektörü Nedir ?

Başlangıç ve varış. Taşımacılığın genel tarifi. Bugün kara yolları taşımacılık sektörü Türkiye’de yolcu ve ürün taşımacılığında en çok kullanılan yöntem.
DAHA FAZLA

Piyano Taşıma

Piyanolar maliyetli, ağır ve değerli eşyalar olduğu için taşıma esnasında özen gösterilmesi gerekmektedir. Bizim işimizde taşımacılık en az hasarla değil sıfır hata ile nakliyemizin yapılmasıdır.
DAHA FAZLA

Elektronik Eşya Taşıma

Ev ya da iş yeri eşyalarınız taşınırken bazı eşyalarınızın hassasiyet derecelerini biliriz. Onları ayrı bir şekilde taşıma güvenliği sağlarız. Elektronik ürün taşıma ile bütün hassas ürünleriniz itina ile taşınır.
DAHA FAZLA

Villa Taşımacılığı Villa Nakliyesi

Villa taşımacılığı ve nakliyat sektöründe hizmet veren firmamız profesyonel ekibi ve sistemli çalışması ile alanında lider konumdadır.
DAHA FAZLA

Antakya'da Fuar Taşımacılığı

Hatay Eylül nakliyat evden eve taşımacılık, asansörlü nakliyat, parça eşya taşımacılığı hizmetlerinde uzman olduğu gibi aynı zamanda fuar taşımacılık hizmetlerinde de sektörün lider markası olmaya devam etmektedir.
DAHA FAZLA

Hatay Nakliyat

Hatay Nakliyat Hizmetleri konusunda rakip firmalara istinaden birkaç gömlek önde olan şirketimiz, her gün onlarca farklı taşımacılık hizmetini çözüme kavuşturmaktadır.

Evden Eve Nakliyat Fiyatları Hesaplama Aracı

Evden eve nakliyat her ne kadar zor ve karmaşık olsa da evimizi taşımak için ne kadar ücret ödeyeceğimizi bilmek ve işin ortasında değişmemesini isteriz. Eylül Nakliyat ile belirttiğiniz detaylar değişmedikçe taşınma fiyatı değişmez.
Hemen Hesapla